Головна » Файли » Маляс Н. О.

Виховний захід
24.11.2014, 12:56
"Смертна кара: за і проти" 

 

МЕТА. Дати визначення смертної кари   як однієї з мір покарання Ознайомити зі складом злочинів, за які призначалася смертна кара. З'ясувати ставлення дітей до цього питання

ПІДГОТОВЧА   РОБОТА Провести попереднє анкетування учнів класу за такими питаннями.

1.  З якого віку настає кримінальна відповідальність за окремі види
злочинів?

2.  Чи може бути застосована смертна кара за окремі види злочинів
згідно чинного законодавства?

3.  Чи, на вашу думку, страта є ефективною мірою покарання за
злочин ?

Вступне слово бібліотекаря.

Тема смертної кари протягом багатьох століть хвилювала й хвилкк представників найрізноманітніших прошарків суспільства.

Енциклопедичний словник дає таке пояснення: смертна кара- одна з мір покарання, що може застосовуватися за особливо тяжкі злочини; зраду Батьківщини, шпигунство, терористичний акт, диверсію, бандитизм, умисне вбивство за обтяжливих обставин та деякі інші подібні особливо тяжкі злочини. Не можуть бути засуджені до смертної кари особи, які не досягли на час вчинення злочину 18-річного віку та жінки , що перебували в стані вагітності під час вчинення злочину або на момент винесення вироку.

Але, як ви знаєте, смертна карав Україні : 2000 року відмінена. Сьогодні я хотіла б почути ваші думки з нього питання. 1-й учень. Уперше в історії Руської держави смертна кара законодавчо була закріплена лише в 1398 році в Двінській уставній грамоті. Але в ст. 5 цієї грамоти вона -назначалася лише в одному випадку - за крадіжку, котра була вчинена в третій раз.

 

 

Після хрещення Русі князь Володимир запозичив римсько-візантійську каральну систему, яка передбачала широке застосування смертної кари за:

-       образу його величності;

-       заколот проти імператора;

-       шпигунство на території Візантійської імперії;

-       святотатство;

-       виготовлення отруйних речовин.

«Руська правда» - перше письмове джерело руського права -смертної кари не знала.

2-й учень. Смертна кара як міра покарання існувала і в Запорозькій Січі, де вона набула жорстоких фори (садіння на палю, підвішування за ребро і т.п.). Проте, у той же час в Європі смертна кара мала значно більший розмах. У Росії, а відтак і в Україні, яка входила до її складу, дальшого поширення застосування смертної кари набуло при Петрові Першому. 1-й учень. У XIX на початку XX століття посилюється тенденція до обмеження і навіть повної заборони смертної кари в законодавчому порядку. До речі, криміналіст Н.Д.Сергієвський визначив, що смертна кара призначалась у 64 випадках.

Кримінальним Кодексом України, що діяв раніше, було передбачено 5 випадків застосування смертної кари в мирний час і 12 - у воєнний або в бойовій обстановці.

Вирок суду про застосування до особи смертної кари, як і будь-який інший вирок, міг бути оскаржений у вищій судовій інстанції. Коли ж були використані всі можливості для перегляду справи в суді, залишалася можливість відстрочки чи відміни смертної кари шляхом помилування. В Україні, згідно з Конституцією, помилування осіб, засуджених судами України  до  вищої  міри   покарання  ,  здійснював   Президент   України.

 

Законодавством України виконання смертного вироку передбачалося лише одним способом - розстрілом.

2-й учень. Але в світі донині застосовується сім основних способів виконання смертного вироку: розстріл, повішення, смерть на електричному стільці, смертельна ін"єкція, отруєння газом, відрубування голови та закидання камінням. Найбільш поширеними є розстріл і повішення.

Розстріл у більшості випадків виконується одним стрільцем або стрілецьким підрозділом. Смерть настає від дії одного або кількох факторів: ушкодження життєво важливих органів ( серця, нервової системи) або від втрати крові.

Вішають засудженого на мотузці, що обвиває шию, і тоді смерть настає в результаті пошкодження спинного мозку чи внаслідок удушення від стискування трахеї.

Процедура кари на електричному стільці така: надійно прив"язавши засудженого до спеціального стільця, виконавець вироку закріплює вологі електроди на його голові та ногах. На короткий проміжок часу подається електрострум великої сили. Смерть настає в результаті зупинки серця й паралічу дихальних м"язів.

Кара за допомогою смертельної ін"єкції полягає у вливанні у вени смертельної дози швидкодіючого барбітурату в комбінації з паралізуючим хімічним препаратом.

При отруєнні газом засудженого прив'язують до стільця в герметичній камері, до якої подається газ ціанід, що отруює засудженого при його вдиханні. Смерть настає в результаті задухи - стискування газом дихальних комірок легень, які забезпечують доставку кисню кров"ю в клітини тіла.

Відрубування голови, що застосовується в арабських країнах, здійснюється мечем.

 

 

Кара закидання камінням проводиться, звичайно, після того, як засудженого закопують у землю, залишаючи на поверхні лише голову, або позбавляють його можливості рухатись яким-небудь іншим способом. Причиною смерті може бути ушкодження мозку, удушшя чи поєднання різних ушкоджень, спричинених камінням.

Проте, аналізуючи ці способи виконання смертного вироку, не можна виходити з почуття помсти. Покарання завжди повинно бути розумним, бо лише тоді воно буде ефективним.

1-й  учень. Вважається, що початок дискусії про доцільність застосування смертної кари поклав італієць Цезаре Беккарія в середині ХУІІІ століття.

У наш час смертна кара повністю скасована в більш як ста країнах світу, у деяких відмінена за всі злочини, крім особливо тяжких, але ще в багатьох країнах застосовується.

Бібліотекар.   Право на життя -основне право людини. Але якщо людина сама порушила це право і вбила іншу людину, не випадково, а ... То що ж він теж повинен бути вбитим ? Життя за життя, смерть за смерть.   Як ви вважаєте, за якими законами повинно жити наше суспільство ? СЛОВЕСНИЙ ПОЄДИНОК. Дві групи доказують свою точку зору про:

-необхідність смертної кари;

-необхідність її відміни.

ПОРАДИ ВИСТУПАЮЧИМ:

-чітко визначте суть питання;

-будьте конкретні;

-не зловживайте часом;

-слідкуйте за правильністю мови;

-пам'ятайте, кожна людина має право на свою точку зору. Бібліотекар. Дякую. Точки зору ваші цікаві.

1-й учень. Так, основним правом, яке    проголошене в ст. З Загальної Декларації   прав   людини,   є   право   на   життя.   Згаданим   документом

 

закріплюється положення про те, що ''ніхто не повинен зазнавати тортур або жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує людську гідність, поводження та покарання. Це ж записано й у ст.27 Конституції України. Але хіба не мали права на життя жертви злочинів ; чиїсь діти, матері й батьки, брати й сестри.

Бібліотекар. Якщо ж проаналізувати вищу міру покарання з точки зору відповідності меті покарання - перевиховання, з тим, щоб злочинець у майбутньому не чинив нових, то в цьому випадку така мета ніби не досягається. Але ж кожна психічно здорова людина повинна відповідати за свої вчинки та передбачати їх наслідки.

Яка ж альтернатива смертній карі ?

2-й учень. Довічне ув'язнення. За своєю суворістю воно впритул наближається до смертної кари. А для декого це ще жорстокіше - багато злочинців воліють бути страченими, ніж усе життя сидіти в тюрмі.

Вирішити проблему довічного ув'язнення потрібно не шляхом будівництва нових тюрем. Насамперед, потрібно реформувати всю систему покарання та діяльності виправних установ е Україні. Позбавлення волі, у тому числі навіть за дрібні крадіжки, у нас 'модна" міра покарання. Вирішувати цю проблему належить шляхом звільнення тих осіб, котрі не скоїли небезпечних злочинів, а позбавлення волі застосовувати в складних випадках, як це роблять в західних країнах. Там за крадіжки, інші дрібні злочини накладають великий штраф, домашній арешт і т.п. 1-й учень. З 1 вересня 2000 року набрав чинності новий Кримінальний Кодекс України. Багато хто поділяє думку, що в ньому є колосальний "прорив" у бік європейських норм : на перше місце виведено захист прав і свобод людини.

Ще одна серйозна перевага нового Кримінального Кодексу нашої держави - застосування покарань від мінімальних до максимальних, а не навпаки, як це було в Кримінальному Кодексі 1960 року.

 

 

Наприклад, якщо людина в перше вкрала в   магазині кілька хлібин, то в неї є шанс сісти :за грати,  заплатити штраф або відбути виправні роботи. До того ж скорочено кількість ув’язнюючих статей, Замість них запроваджується  альтернативне   покарання  -  громадські   або   виправні роботи, службові обмеження іт.п.

Заключне слово бібліотекаря.

Безперечне, при недосконалості нашого державного механізму, корумпованості  та некомпетентності системи правосуддя, можливість судових помилок існує. А це дуже страшно, коли людину розстріляли, а потім виявилось, що вона невинна,

До речі, у газеті "Волинь" від 27 вересня 2001 року надруковано замітку "Законепроект про поновлення смертної кари". Автор його -Сергій Терьохін. Законопроект передбачає два випадки, коли страта може бути аастосована : серійне вбивство й терористичний акт. Пояснюючи його суть, Терьохін заявлае: ** Це не кровожадібність і не повернення до минулого -суспільство повинно  виробити протиотруту для боротьби з таким злом як тероризм та серійні вбивства. Прощення її покарання повинні стояти поруч". Цікаво, що законопроект забороняє застосовування розстрілу та примусового відсікання частин тіла.

МОЗКОВИЙ ШТУРМ. Зачитати уривки з статті  "Материнські сльози " (або з інших). Суть злочину - вбивство сином , який перебував у стані алкогольного сп"яніння, рідної матері. Слова автора : "Навіть звір не вб"є того, з ким живе в одній норі".

Сьогодні ви почули й висловили різні думки на цю тему. Обміркуйте почуте й зробіть для себе висновок: за смертну кару чи проти неї ?

 

Категорія: Маляс Н. О. | Додав: ХІКАРІ
Переглядів: 302 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar